- Obiekt
- dom jednorodzinny
- Dokładna lokalizacja
- Biskupin, Wrocław
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy, projekt wnętrz
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
- Projekt wnętrz
- Magdalena Zioło, Adamiczka.Broma
- Fotografia
- Fotografia Architektury Maciej Lulko
- Powierzchnia działki
- 711 m2
- Powierzchnia
- 329 m2
- Kubatura
- 1550 m3
- Projekt
- 2017
- Okres realizacji
- 2019
Dom z dachem mansardowym
Projektując dom na wrocławskim Biskupinie chcieliśmy stworzyć współczesny budynek o charakterze uniwersalnym i ponadczasowym, z jednoczesnym silnym osadzeniem w kontekście historycznego osiedla. Po wizji lokalnej i serii badań sąsiednich budynków wypracowaliśmy pewien wzorzec – współczesny dom z dachem mansardowym.
Wnikliwa analiza
W ramach osiedla, istniejące budynki o charakterze historycznym poddaliśmy szczegółowej analizie. Wskutek analizy chcieliśmy odszukać właściwe im proporcje, kształty, gabaryty oraz wyodrębnić charakterystyczne elementy zabudowy a później je zdefiniować. Kolejnym krokiem była synteza oraz częściowa reinterpretacja wcześniej wyabstrahowanych parametrów i elementów z uwzględnieniem ich funkcji, przeznaczenia i formy. Dodatkowo, w syntezie tej uwzględniliśmy też współczesne możliwości technologiczne i materiałowe. Dzięki takiemu podejściu budynek powiązany jest z całym osiedlem i organicznie z niego wyrasta. W konsekwencji powstał budynek na planie prostokąta, przekryty dwuspadowym dachem mansardowym, posadowiony na podmurówce, pełniącej funkcję podniesionych tarasów. Połacie dachu lekko wygięliśmy dla podkreślenia ich charakteru, natomiast podmurówkę rozszerzyliśmy o tarasy i donice z zielenią, które płynnie łączą całość z ogrodem.
Zieleń na straży prywatności
Dom otoczony jest zielenią wysoką. Jego lokalizacja oraz uformowanie tarasów uwzględniają aspekty związane z uwarunkowaniami naturalnymi: zielenią istniejącą oraz nasłonecznieniem. Poprzez usytuowanie oraz układ funkcjonalno-przestrzenny wydzieliliśmy dwie strefy w ramach ogrodu i wnętrza obiektu: strefę wejściową oraz strefę prywatną. Strefę wejściową, zlokalizowaliśmy w północnej części założenia. Stanowi ona strefę zamkniętą a także bufor pomiędzy bodźcami z zewnątrz, a sercem domu – strefą prywatną, otwierającą się na ogród. W tej części zaplanowano lokalne podniesienia poziomu ogrodu do poziomu tarasów – łącząc je z otaczającymi roślinami.
Komfortowa strefa mieszkalna
Wejście do domu prowadzi przez wiatrołap z otwarciem widokowym bezpośrednio na ogród. Na dodatek zlokalizowaliśmy go w ramach zamkniętego pasa przestrzeni technicznych domu. Pozostałą przestrzeń stanowi strefa prywatna parteru, którą zaprojektowaliśmy jako otwartą. Kontakt z ogrodem zapewniliśmy poprzez obszerne przeszklenia prowadzące na tarasy okalające dom. Elementami dopełniającymi i organizującymi wnętrze są trzy mobilne ściany pozwalające na zmianę charakteru przestrzeni w zależności od potrzeb użytkowników. Przestrzeń porządkuje dodatkowo centralny kominek z ceramiczną obudową. Komponentem łączącym kondygnacje w ramach pół-otwartej klatki schodowej jest dwukondygnacyjna biblioteka. W ramach wyższych kondygnacji przewidziano przestrzenie prywatne poszczególnych członków rodziny, na przykład sypialnie, łazienki, garderoby, gabinet oraz pokój muzyczny. W ramach kondygnacji podziemnej przewidziano garaż dwustanowiskowy, z dodatkowym miejscem na motocykl i rowery oraz pomieszczeniami technicznymi.
Tradycyjne tekstury w nowym wydaniu
Budynek wykończyliśmy materiałami o tradycyjnej teksturze, charakterystycznej dla historycznej zabudowy sąsiadującej. Użyliśmy ceramicznej, ceglanej podmurówki, ściany zostały otynkowane, a dach pokryto dachówka ceramiczną – karpiówką układaną podwójnie w koronkę. Ponadto zastosowaliśmy stolarkę okienną drewnianą z podziałem na mniejsze pola. Jednocześnie dokonaliśmy reinterpretacji kolorystyki wykorzystanych materiałów w postaci bieli podmurówki i ścian, w połączeniu z antracytowym / czarnym dachem. Stolarkę okienną zaprojektowaliśmy w przeważającej części jako białą z zaakcentowaniem pojedynczych okien oraz drzwi wejściowych również zmieniając ich kolor, tym razem na zielony.