- Obiekt
- budynek biurowy
- Inwestor
- PCC Rokita
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
- Powierzchnia działki
- 974 m2
- Powierzchnia
- 154 m2
- Kubatura
- 577 m3
- Projekt
- 2018
- Okres realizacji
- 2019-2020
Kontenerowy budynek biurowy o charakterze przemysłowym zaprojektowaliśmy dla inwestora związanego z przemysłem chemicznym. Chcieliśmy by było to uniwersalne rozwiązanie budowlane w duchu architektury ekologicznej. Wzięliśmy przede wszystkim pod uwagę dość zmienny proces technologiczny, wielkość zakładu i liczne siedziby firmy. W związku z tym, musieliśmy zaprojektować budynek łatwy do złożenia i przetransportowania w inne miejsce lub do ponownego wykorzystania materiałów.
Postanowiliśmy użyć obiektów bardzo kojarzących się z ponownym użyciem w architekturze – kontenerów morskich. Inwestor dysponował takimi komponentami w wyniku własnej działalności. Zatem będące już w jego posiadaniu kontenery zostały po prostu wykorzystane do budowy budynku poprzez zespawanie. Używając kontenerów zapewniliśmy modułowość budynku, która ułatwia jego rozbieranie i składanie w przypadku potrzeby przetransportowania. Świadomie wykorzystaliśmy zasoby firmy, również w przypadku innych użytych materiałów.
Jest to przykład łatwego zastosowania idei architektury ekologicznej, takich jak cyrkularność i reuse w budownictwie przemysłowym. W myśl zasad reduce, reuse recycle, zdecydowaliśmy się na pracę z elementami będącymi częścią, albo drugiego obiegu, albo po prostu dostępnymi w zasięgu ręki.