- Obiekt
- dom letniskowy
- Dokładna lokalizacja
- Jezioro Sławskie, Jeziorna
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowalny i wykonawczy; projekt wnętrz
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma, Maria Czarnecka
- Konstrukcja
- NewStructure
- Fotografia
- Fotografia Architektury Maciej Lulko
- Powierzchnia działki
- 7540 m2
- Powierzchnia
- 155 m2
- Projekt
- 2020
- Okres realizacji
- 2022-2024
- Realizacja
- NewStructure, Adamiczka·Broma, współpraca: Zielona Przestrzeń, Finke., Tyyni Sauna
Leśna Enklawa
Dom letniskowy w lesie w Jeziornej wraz z kompleksem budynków rekreacyjnych zaprojektowaliśmy na dużej działce o leśnym charakterze. Najistotniejszym aspektem w kształtowaniu układu zagospodarowania terenu stało się dla nas to jakie granice wytyczyła nam natura. Ukształtowanie terenu i istniejący drzewostan w postaci lasu iglastego, wytyczyły nam naturalne polany, które zdefiniowały ostateczne położenie budynków na działce.
Główny dom zlokalizowaliśmy na polanie mieszczącej się na wzniesieniu, uwzględniając widok roztaczający się na okolicę. Za to budynek z garażem ulokowaliśmy nieco niżej, częściowo ukrywając go w zieleni. Ponadto w tylnej części działki, na otoczonej ze wszystkich stron drzewami polanie, powstał mały domek rekreacyjny dla gości, natomiast wchodząca również w skład kompleksu sauna została ukryta w intymnym otoczeniu leśnego drzewostanu.
Całość budzi wrażenie zatopionej w oceanie lasu zacisznej enklawy, miejsca relaksu i wypoczynku.
Prostota i Tradycja
Proces projektowania domu letniskowego rozpoczęliśmy od jego wnętrza, przechodząc stopniowo ku naturze na zewnątrz. Z każdym krokiem procesu, staraliśmy się połączyć wnętrze z otaczającym lasem, w sposób zachowujący poczucie przytulności i bezpieczeństwa, pomimo projektowanego silnego kontaktu z otoczeniem. Strefę buforową stanowi obejście tarasowe, rozszerzające się tworząc dwa tarasy.
Kształt budynku jest tak naprawdę prosty, ale inspirowany lokalną tradycyjną budową – podłużna bryła ze skośnym dachem wydłużonym nad tarasy. Najwyraźniejsze nawiązanie do tradycji uwidaczniają się jednak w doborze materiałów i konstrukcji. Na podstawie przeprowadzonej przez nas wizji lokalnej, zauważyliśmy kilka charakterystycznych elementów tutejszej zabudowy – wertykalny układ desek i ceglane podmurówki pojawiały się w prawie wszystkich starszych okolicznych zabudowaniach.
Pionowe rytmy desek na elewacji mają również na celu stopić budynek z otoczeniem – przypominają one rytm pni rosnących wokół drzew. Również kolorystykę dobraliśmy na zasadzie dopasowania do malowniczych terenów leśnych – ciepłe brązy stapiają się barwą z lasem i poszyciem.
Przezierny i Intymny – dom letniskowy w lesie
Każdemu pomieszczeniu jak i przestrzeni nadaliśmy silną relację z zewnętrzem. Stworzyliśmy otwarcia widokowe w pomieszczeniach parteru, a każda ścieżka komunikacyjna została zakończona oknem z widokiem. Stworzyliśmy silne powiązania ze strefą tarasową po obu stronach domu, ale zredukowaliśmy powierzchnię otwieralnych przeszkleń. W pomieszczeniach bardziej intymnych jak sypialnie, otwory okienne są osłonięte lecz zachowują widok na zieleń.
Układ przestrzenny budynku spolaryzowaliśmy. Strefa wejściowa podzieliła parter na dwie strefy – salon oraz kuchnię z jadalnią. W każdym pomieszczeniu na parterze zaprojektowaliśmy duże okna typu bay window, które umożliwiają użytkownikom obcowanie z lasem z poziomu przytulnego, ciepłego wnętrza. Po schodach ze strefy wejściowej można natomiast dostać się na piętro, gdzie znajdziemy cztery sypialnie o nieco skandynawskim charakterze, w których przeszklenia zostały zaprojektowane tak, by mimo rozległego widoku, zapewniały intymność.
Istotnym elementem zapewniającym poczucie prywatności i bezpieczeństwa są również zaprojektowane przez nas okiennice zewnętrzne. Umożliwiają one odpoczynek od widoku na dziki bezkres lasu, a przede wszystkim chronią dom od ciekawskich spojrzeń pod nieobecność właścicieli. Okiennice zaprojektowaliśmy tak, by po zamknięciu stapiały się z licem ściany, co daje wrażenie jednorodnej bryły.