- Obiekt
- dom jednorodzinny z lat 70, przebudowa i modernizacja
- Dokładna lokalizacja
- Popowice, Wrocław
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma, Maria Czarnecka
- Fotografia
- Fotografia Architektury Maciej Lulko (makieta)
- Powierzchnia działki
- 916 m2
- Powierzchnia
- 361 m2
- Kubatura
- 887 m3
- Projekt
- 2020
Przebudowa domu kostki
Projekt domu jednorodzinnego na Karłowicach we Wrocławiu był szczególnym wyzwaniem. Przebudowa domu kostki okazała się praca na trudnym materiale – zastany budynek był w dość złym stanie technicznym. Prosta bryła była przytłoczona nieproporcjonalnymi przybudówkami i chaosem małych, dobudowanych okien. Baza jednak pozostawiała duże pole do manewru, dzięki czemu udało nam się opracować projekt spójny zarówno z otoczeniem, jak i z oczekiwaniami klientów. Budynek przeszedł całkowitą metamorfozę.
Miasto-ogród
Karłowice to osiedle kształtowane w założeniu miasta-ogrodu. Przeważa tam zabudowa wolnostojąca, willowa. Główną rolę w kształtowaniu krajobrazu odgrywa tam zieleń zarówno prywatna zieleń ogrodów jak i publiczna w postaci licznych skwerów. Chcieliśmy oddać ten wyjątkowy klimat dzielnicy, poprze wpuszczenie zieleni do środka budynku poprzez duże przeszklenia.
Z zewnątrz staraliśmy się uzyskać prosty minimalistyczny wyraz budynku, stanowiący opakowanie tego co przytulne wewnątrz. Pracę nad kształtowaniem bryły rozpoczęliśmy od usunięcia elementów poprzednich rozbudów. Oczyściliśmy bryłę i uporządkowaliśmy przeszklenia pozbywając się chaotycznych otworów, a pozostałe wykorzystując poprzez ich aranżację lub powiększenie.
Chcąc powiększyć budynek, rozbudowaliśmy go głównie od strony ogrodu. Ponadto nadbudowaliśmy kubaturę nad częścią garażu, dzięki czemu, odcięliśmy strefę prywatną od widoku z ulicy. Resztę zadaszenia garażu przykrył taras z wyjściem do obniżonego ogrodu. By zyskać więcej przestrzeni na piętrze i dopracować modernistyczny rys bryły nadbudowaliśmy również wiatrołap.
Strefę wejściową od strony ulicy podkreśliła pokryta roślinnością skarpa ze schodami. Widok na budynek od strony sąsiadów jest przysłonięty wysokimi drzewami i fragmentem frontowej części domu.
Relacja wnętrza z zewnętrzem
Projektując ten dom staraliśmy się skupić na walorach jego przestrzeni wewnętrznej. Bazowaliśmy na prostych, spokojnych i czytelnych formach. Uporządkowaliśmy i wyczyściliśmy tkankę istniejącą budynku, przez co dom zyskał na przestronności i klarowności. Projektowane ściany natomiast otwierają przed domownikami kolejne plany podczas poruszania się po wnętrzu, przez co nie są one aż tak oczywiste dla odbiorcy. Spacerując po domu odkrywa on kolejne widoki, dzięki czemu w odczuciu dom wydaje się jeszcze większy.
Każdemu pomieszczeniu jak i przestrzeni nadaliśmy silną relację z zewnętrzem. Stworzyliśmy otwarcia widokowe w części pomieszczeń, na przykład duże okna w holu z klatką schodową czy sypialniach. Powiązaliśmy układ domu ze strefą ogrodowo-tarasową proponując wyjścia w części wypoczynkowej, kuchni, gabinecie, czy siłowni. W końcu, nawet w pomieszczeniach bardzo intymnych, osłoniętych przed wzrokiem sąsiadów i osób z zewnątrz takich jak łazienki, spiżarnia i garderoba zapewniliśmy jednocześnie prywatność i kontakt z zewnętrzem poprzez wykorzystanie świetlików.
Podążając za słońcem
Lokalizacja pomieszczeń również podyktowana była ich korzystnym usytuowaniem względem ścieżki słońca po niebie. Poczynając od pokoi dziecięcych o ekspozycji południowej z maksymalną ilością światła, poprzez sypialnię z oknem od strony wschodniej dzięki czemu padające rano promienie słońca rozświetlają pokoje. Ponadto kuchnię osłoniliśmy od strony południowej, a także gabinet z oknami od strony zachodniej, by ułatwić pracę przy komputerze pod koniec dnia. Główną łazienkę wyposażyliśmy w okno dachowe, przez które można oglądać gwiazdy podczas kąpieli.