- Obiekt
- budynek warsztatowy z częścią mieszkalną (zakład piaskowania)
- Dokładna lokalizacja
- Karłowice, Wrocław
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
- Powierzchnia działki
- 728 m2
- Powierzchnia
- 429 m2
- Kubatura
- 2 128 m3
- Projekt
- 2015/2018
Warsztat z mieszkaniem
Połączenie pracy i życia w domu bywa czasem trudne, w połączeniu z ciągłym przemieszczaniem się i rutyną codziennego dnia. Rozwiązaniem bywa połączenie miejsca pracy i miejsca zamieszkania. Warsztat z mieszkaniem, to pomysł który zrealizowaliśmy dla niewielkiej, rozwijającej się firmy rzemieślniczej. Firma zajmująca się piaskowaniem to przykład biznesu który łączy pracę z pasją właściciela – renowacją zabytkowych pojazdów.
Istniejący warsztat to podłużny budynek przemysłowy. Pewną trudność stanowiła tu również jego lokalizacja. Dzielnica o charakterze przemysłowym oraz sąsiedztwo torów nie stwarzały na pierwszy rzut oka atrakcyjnych warunków mieszkaniowych. Postanowiliśmy jednak pracować z tym co dała nam ta lokalizacja i wykorzystać zarówno jej mankamenty jak i atuty.
Nowa bryła
Budynek projektowaliśmy w oparciu o istniejącą bryłę budynku rzemieślniczego warsztatu. W związku z tym chcieliśmy, by istniejący budynek pozostał nienaruszony – niejako wchłonięty przez rozbudowę i nakryty nią.
Po powiększeniu istniejącego warsztatu uzyskaliśmy bardzo podłużny kształt. Zmultiplikowanie go w postaci wyższej kondygnacji mieszkalnej i odsunięcie dało nam budynek o linearnym rysie. Ponadto przesunięcie i wydłużenie górnej kondygnacji wytworzyło znaczący atut funkcjonalny budynku. Po pierwsze zyskaliśmy zadaszenie strefy wjazdowo-wejściowej, a po drugie udało nam się stworzyć rozległy taras na piętrze. Tym zabiegiem nadaliśmy całości silniejszy wyraz architektoniczny. Natomiast aby uniknąć dyskomfortu z powodu sąsiedztwa kolejowych torów, skupiliśmy się znacząco na odpowiedniej izolacji akustycznej budynku, zwłaszcza w części mieszkalnej.
Razem, ale osobno
W przypadku łączenia miejsca pracy i miejsca zamieszkania, potrzebne jest wyraźne oddzielenie tych dwóch funkcji. O ile w wyniku rozbudowy kondygnacji dolnej uzyskaliśmy dodatkową przestrzeń magazynową dla warsztatu, o tyle rozbudowa o funkcję mieszkalną stanowiła sprawę zupełnie osobną. Oddzielnym wejściem do domu na piętrze zapewniliśmy intymność strefy mieszkalnej. Poza tym, dzięki schodom wejściowym i podłużnej formie budynku uzyskaliśmy wyjątkowy układ.
Część mieszkaniowa ma układ linearny, którego zwieńczenie stanowi strefa rekreacyjna z salonem i kuchnią. Sypialnie rozmieszczone wzdłuż korytarza stanowią wyraźnie oddzieloną strefę wyciszenia i odpoczynku. Wnętrze chcieliśmy zachować w układzie bardzo czystym, prostym i minimalistycznym. Korzystając z charakteru firmy inwestora zdecydowaliśmy się na użycie wewnątrz charakterystycznego wykończenia – piaskowanego drewna. Szczelinowa klatka schodowa została wyłożona w całości tym materiałem. Ponadto duże przeszklenia od strony tarasu zapewniają dostęp światła i podkreślają prosty, czytelny układ przestrzeni mieszkalnej. Charakteru wnętrzu dodaje wyeksponowany zabytkowy motocykl – symbol pasji inwestora. Najważniejszym aspektem części mieszkalnej jest jednak taras.
Wiszący ogród
Z uwagi na fakt, że większą część otoczenia budynku zajmuje zagospodarowanie związane z funkcjonowaniem warsztatu, musieliśmy zająć się uzupełnieniem budynku o nietypowy ogród. W związku z tym powstał rozległy taras na dachu części rzemieślniczej budynku. Został on uzupełniony o ażurową konstrukcję, która umożliwiła rozłożenie pnącej się roślinności. Całość można określić jako warsztat z mieszkaniem okryty wiszącym ogrodem.