- Obiekt
- dom jednorodzinny
- Dokładna lokalizacja
- Widawa, Wrocław
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
- Fotografia
- Fotografia Architektury Maciej Lulko (makieta)
- Powierzchnia działki
- 899 m2
- Powierzchnia
- 181 m2
- Projekt
- 2018
Dom Prawie Atrialny
Stosunkowo niewielka działka, jak na bogaty program oraz potrzeba ekonomizacji rozwiązań sprawiły, że zaprojektowaliśmy dom prawie atrialny. Ten jednokondygnacyjny dom na planie litery C powstał na zlecenie prywatnego inwestora – młodej pary chcącej stworzyć swoją prywatną przestrzeń na obrzeżach Wrocławia. Uwzględniając ich potrzeby przystąpiliśmy do projektowania.
Układ budujący relacje
Zależało nam na stworzeniu budynku, który ułatwi domownikom budowanie rodzinnych relacji. Stąd zdecydowaliśmy się na jednokondygnacyjny układ. Chcieliśmy stworzyć prywatne przestrzenie ogrodowe, więc zdecydowaliśmy się na układ oparty o istnienie dwóch atriów i jednego podcienia. Umożliwiło to kadrowanie widoków na ogród i wprowadzenie światła do wnętrza domu. Poprzez atria, umożliwiliśmy domownikom kontakt ze sobą nawzajem, nawet gdy przebywają w różnych pomieszczeniach. Jednocześnie, strefa prywatna domu – sypialnie i salon, są wyraźnie oddzielone od tych, do których wstęp mają odwiedzający – kuchnia, jadalnia, gabinet.
Pierwsze, większe i półotwarte atrium jest odsłonięte od południa, by wpuścić więcej światła do wnętrza domu. Znajdujące się na nim drzewo, które umieściliśmy w głębokim wcięciu bryły budynku, włącza ogród do wnętrza domu. W związku z tym charakterystyczne połączenie geometrycznej prostoty z naturą sprawia, że ogród stopniowo wkrada się do wnętrza domu. Atrium to jest dostępne z salonu, z jednej z sypialni, a także z jadalni i biura. Natomiast mniejsze atrium jest bardziej prywatne. Łączy ono sypialnię główną, strefę wejściową i salon, dodatkowo zlokalizowaliśmy je od strony północnej. Dodatkową przestrzeń na zewnątrz stanowi podcienie przy wejściu, które wycofuje strefę wyjściową i zapewnia jej zadaszenie w obrębie bryły.
Nietypowa bryła
Budynek opraliśmy formalnie o 3 różnej długości prostopadłościany, które złożone razem tworzą układ pół atrialny. Ponadto, do ogrodzenia użyliśmy miejscowo murowanej ściany. Prostopadłościenny, zwieńczony płaskim dachem jednokondygnacyjny dom, wyróżnia się w tłumie typowych domków jednorodzinnych w okolicy.