- Obiekt
- dom jednorodzinny
- Dokładna lokalizacja
- Komprachcice koło Opola
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma
- Powierzchnia działki
- 823 m2
- Powierzchnia
- 204 m2
- Kubatura
- 964 m3
- Projekt
- 2016
- Okres realizacji
- w trakcie budowy
Dom Opolski
Dom Opolski to założenie jednorodzinne, które zaprojektowaliśmy w oparciu o cechy charakterystyczne zabudowy tradycyjnej. Budynek wpisaliśmy w kontekst tradycyjnej architektury domów na śląsku opolskim o wyraźnie wydłużonej bryle przekrytej dwuspadowym dachem. W związku z tym dom jest redefinicją charakterystycznych dla wsi opolskiej domów typu jamnik, należących w przeszłości do członków wspólnot ewangelickich żyjących licznie na tym terenie przed II wojną światową. Architektura protestancka od zawsze stała w opozycji do maksymalizmu i bogatych zdobień, można rzec, że był to pierwszy nurt minimalizmu. W tym duchu, przystąpiliśmy do projektowania właśnie minimalistycznego, współczesnego domu na Opolszczyźnie.
Świeże spojrzenie
Nasz Dom Opolski był budowany całkowicie od zera. Jego bryła ma podłużny kształt wzorem tradycyjnego jamnika. W konsekwencji budynek przekryliśmy dachem spadzistym, ale bez okapów. Za to gzyms znajduje się w linii okapu. Istotnym motywem w kształtowaniu współczesnego charakteru budynku było wprowadzenie podcieni i wcięć, które zapewniają strefy wejściową i tarasową. Mimo to, zostały wprowadzone w taki sposób, by nie zaburzać odczytu prostej, związanej z charakterem okolicy bryły.
Dom dostosowany do potrzeb właścicieli
Dom przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny i powstał zgodnie z bardzo precyzyjnie określonymi przez inwestorów wytycznymi. Dlatego w ramach programu użytkowego zaproponowaliśmy półotwartą i jasną część wspólną na parterze z holem, częścią wypoczynkową, kuchnią oraz jadalnią. Zgodnie z zaleceniami inwestorów każdą z funkcji zlokalizowaliśmy w nieco wydzielonej i osłoniętej przestrzeni, starając się jednocześnie zachować jednoprzestrzenność wnętrza. Zaprojektowana w ten sposób cześć wspólna otwiera się na południe na duży, częściowo zadaszony taras oraz otaczający dom ogród.
Z kolei na piętrze znajdują się trzy sypialnie: dwie przeznaczone dla dzieci oraz sypialnia główna z wyjściem na duży taras nad garażem z widokiem na sąsiadujący z działką mały brzozowy lasek. Taras dzięki częściowemu zadaszeniu stanowi osłoniętą i intymną strefę relaksu. Ponadto program funkcjonalny uzupełnia gabinet, mała pralnia, dwie łazienki (po jednej na każdej kondygnacji) oraz kotłownia. Oprócz tego w bryle domu zaprojektowaliśmy również duży garaż z dwoma stanowiskami postojowymi oraz miejscem na warsztat. W wyniku poszerzenia domu o dużą przestrzeń garażu, powstał na nim, równie pokaźnych rozmiarów taras. Taras ten był odpowiedzią na kolejny wymóg inwestorów – wygodną przestrzeń wypoczynku na zewnątrz.