- Obiekt
- dom letniskowy
- Inwestor
- prywatny
- Zakres
- projekt koncepcyjny, budowalny i wykonawczy
- Autorzy
- Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma, Maria Czarnecka, Dominika Jasińska
- Fotografia
- Fotografia Architektury Maciej Lulko (makieta)
- Powierzchnia działki
- 2570 m2
- Powierzchnia
- 110 m2
- Projekt
- 2023
Dom letniskowy nad jeziorem
Dom letniskowy nad jeziorem w Borucicach zaprojektowaliśmy dla aktywnej pary lekarzy. Założenie ma umożliwiać aktywny wypoczynek i rekreację nad wodą. Dodatkowo dla użytkowników ważna była też możliwość goszczenia przyjaciół i rodziny bez utraty na przytulnym charakterze domku letniskowego.
Z wrażliwością na okolicę
Proces projektowania domu letniskowego nad jeziorem rozpoczęliśmy od szczegółowej analizy związanej z nasłonecznieniem domu oraz jego poszczególnych części. Drugim kluczowym aspektem była myśl o połączeniu domu z otaczającą go przyrodą oraz odcięcie widoku od drogi dojazdowej. Usytuowanie budynku uwarunkowaliśmy otwarciami widokowymi na jezioro oraz zieleń, dodatkowo istotnym było otwarcie budynku od strony południowej. Lokalizacja budynku nie tylko podyktowana była kwestiami widokowymi, ale również istotnym był dla nas podział przestrzeni ogrodu: jej zwiększenie od strony południowej oraz ograniczenie od północnej. Z każdym krokiem i etapem procesu, staraliśmy się połączyć wnętrze z ogrodem, mając cały czas na uwadze kierunki otwarć widokowych. Efektem miała być przestrzeń otwarta na zieleń w sposób zachowujący poczucie przytulności i bezpieczeństwa.
Teatr na wodzie – otwarcia i tarasy
Układ, który zastosowaliśmy, w połączeniu z lokalizacją otwarć, daje z jednej strony wrażenie widokowej intymności poprzez bufor zieleni, z drugiej zaś funkcjonalnie i przestrzennie łączy każdą z części domu. Każdemu pomieszczeniu jak i przestrzeni nadaliśmy silną relację z zewnętrzem. Strefę pośrednią pomiędzy domem, a ogrodem i jeziorem tworzą tarasy. Tarasy otwierają domek od południa. Z zewnątrz staraliśmy się uzyskać prosty, minimalistyczny wyraz bryły o klasycznej formie ze spadzistym dachem. Układ utwardzony dojazdów ograniczyliśmy do minimum, lokalizując wjazd od strony północnej z miejscami postojowymi wzdłuż granicy działki – co zapewnia ukrycie samochodów w dniu codziennym. Wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem technicznym jest wnęka zlokalizowana od strony wjazdu na działkę zastępująca typowe dla domków letniskowych rozwiązanie szopy. Dodatkowo we wnęce można schować rowery i składane meble ogrodowe oraz przechować drobne narzędzia.
Prostota i minimalizm
Od strony technicznej staraliśmy się maksymalnie uprościć układ obiektu – zarówno pod kątem konstrukcyjnym, instalacyjnym jak i architektonicznym. Powierzchnie poszczególnych pomieszczeń odpowiadają nie tylko pierwotnym wytycznym, ale też spełniają niezbędne funkcje. Również ich kształt można określić jako optymalny. Co więcej, powiązania funkcjonalne poszczególnych przestrzeni starannie zaplanowaliśmy w prosty i klarowny sposób. Układ konstrukcyjny jest bardzo prosty, zaś rozpiętości stropów niewielkie – nie przekraczają 7 m. Pod kątem instalacyjnym zminimalizowaliśmy długość tras instalacji w związku z grupowaniem pomieszczeń wymagających wentylacji i doprowadzenia mediów.
Materiał, a środowisko
Dom letniskowy nad jeziorem w Borucicach może wydawać się projektem bardzo typowym i prostym na pierwszy rzut oka. Jednakże, zastosowana tu technologia sprawia, że jest to domek naprawdę nowoczesny. W duchu architektury ekologicznej zdecydowaliśmy się na innowacyjne, a jednocześnie czerpiące z tradycji materiały budowlane. Główną konstrukcję zarówno dachu jak i ścian zaprojektowaliśmy jako prefabrykaty z prasowanej słomy. Już nawet sam proces produkcyjny jakim jest prefabrykacja jest przyjazny dla środowiska. Ponadto prasowana słoma jest naturalnym i oddychającym materiałem, który poprawia mikroklimat w domu. Co więcej, pozytywnie na mikroklimat oraz odbiór estetyczny wpływa również dobrane przez nas wykończenie. Drewno olejowane na zewnątrz oraz tynki gliniane wewnątrz domku sprawiają, że budynek wygląda przyjazny i jest niewątpliwie powiązany z otoczeniem.